• Godzinny otwarciaPoniedziałek - Piątek 10.00 - 18.00
  • Telefon794 310 310
  • E-maillombard@starowislna72.pl

Jak funkcjonują lombardy udzielające pożyczek pod zastaw?

zakupy w lombardzie

Zdobycie pieniędzy jest tym łatwiejsze, im stabilniejsza jest nasza kondycja finansowa. Co jednak ma zrobić osoba, której potrzeba jest pilna, a choć pieniądze są jej potrzebne jedynie na krótki szans, nie ma szans na ich uzyskanie dzięki pomocy banku? Mogłoby się wydawać, że w takiej sytuacji niezbędne jest szukanie wsparcia u rodziny lub znajomych, co nie zawsze jawi się jako szczególnie atrakcyjna opcja. Na szczęście, wikłanie się w zależności finansowo-towarzyskie ma alternatywę. Jest nią pożyczka z lombardu.

Jak funkcjonują lombardy?

Wbrew obawom wielu osób, funkcjonowanie lombardów opiera się na nieskomplikowanych, przejrzystych zasadach. Lombard może udzielić nam pożyczki, musimy jednak posiadać zabezpieczenie, które zostanie zdeponowane i pozostanie w lombardzie do czasu wywiązania się z naszego zobowiązania finansowego. Owszem, historia lombardu jako inwestycji udzielającej pożyczek, ma nie tylko jasne, ale i przynajmniej kilka ciemnych kart. Jeśli jednak dobrze zrozumiemy, na czym polegają nasze zobowiązania i będziemy odpowiedzialni, nie powinniśmy mieć powodów do obaw.

Co do zasady, pożyczki udzielane przez lombardy mają charakter wsparcia tymczasowego. Niektóre firmy udzielają ich na maksymalnie cztery dni, choć nie brakuje i takich, które są skłonne dać nam miesiąc na uregulowania zobowiązania. Przyjmuje się, że im mniejsza jest pożyczona przez nas kwota, tym krótszy mamy czas na jej uregulowanie, należy jednak pamiętać o tym, że jest to reguła, od której istnieją wyjątki. Liberalne podejście nie dotyczy zresztą jedynie czasu zwrotu gotówki. Nie można nie docenić i tego, że lombardy nie charakteryzują się już dużymi prowizjami. Te mogą wynosić od 0,3 do 1,5 procent wartości pożyczki dziennie, im zaś więcej pieniędzy pożyczymy, tym niższe jest oprocentowanie. Oczywiście, nie oznacza to, że nie ma mowy o opłatach dodatkowych. Te są regulowane oddzielnie przez każdą placówkę, a jedna z najpopularniejszych wiąże się z przechowywaniem zastawów.

pożyczka w lombardzie

Jak skorzystać z lombardu

W przeciwieństwie do banku, a coraz częściej również pozabankowych instytucji finansowych – lombard nie wymaga od nas zdolności kredytowej. Oczywiście, nie oznacza to, że właściciele tego typu instytucji pozwalają sobie na niepotrzebne ryzyko. Gwarancją naszej wypłacalności jest zabezpieczenie, które staje się zastawem na czas niezbędny do spłaty pożyczki. Co ważne, lombardy zwykle nie wprowadzają poważnych ograniczeń odnoszących się do samego charakteru wspomnianego zastawu. Może być to elektronika, sprzęt RTV i AGD, zawsze cenne złoto, a nawet samochody. To lombard określa przy tym, na ile wartościowe jest zabezpieczenie.

Jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z usług lombardu, pamiętajmy, że, poza zabezpieczeniem, przyda nam się również dowód tożsamości. Nie wolno też zapominać o tym, że nie wszystkie lombardy cieszą się jednakowym uznaniem w oczach klientów, przed podjęciem decyzji o nawiązaniu współpracy dobrze jest więc zorientować się, jak dana instytucja jest oceniana na rynku.

Redakcja starowlisna72